
Call for papers and posters: Open? DFFU SUMMIT 2025
Nyhedsfeed
Call for paper and poster: Open? DFFU SUMMIT 2025: 8. & 9. oktober på Nyborg Strand.
Åbenhed er et helt centralt princip og en stærk drivkraft i FFU-bibliotekernes virke. Vi arbejder benhårdt og hver eneste dag for at fremme fri, lovlig og kvalificeret adgang til viden og forskning, til gavn for den demokratiske proces.
Men hvordan sikrer vi åbenheden, når vi skal tage modsatrettede hensyn i en kompleks verden?
Hvad betyder det for FFU-bibliotekerne og vores selvforståelse, når vi på den ene side skal navigere i licensaftaler, datasikkerhed, rettigheder og økonomisk tilbageholdenhed, som alle og på hver deres måde bidrager til at udelukke brugere fra indhold og biblioteksrum, mens vi på den anden side arbejder beslutsomt og målrettet med Open Science, herunder OA-publicering og Open Data, stiller information til rådighed uden betaling, digitaliserer samlinger og giver dem fri, og åbner vores biblioteksrum?
Dette vil DFFU stille skarpt på, når vi sammen med vores fora i 2025 for kun anden gang afholder DFFU SUMMIT, denne gang under overskriften Open?
Har du noget, der kan bidrage til SUMMIT 2025? Så vil vi meget gerne høre fra dig.
- Deadline for indsendelse af papers er 28/2-2025
- Deadline for indsendelse af posters er 1/6-2025
Det vil som udgangspunkt være et af de 6 DFFU-fora der er værter ved paper-præsentationerne, så angiv gerne, hvor du tænker dit bidrag passer ind:
- Forum for Elektroniske ressourcer arbejder med alle aspekter af livet med elektroniske informationsressourcer
- FLIPD (Forum for Læring, Informationskompetence, Pædagogik og Didaktik) arbejder med at styrke og udbrede interessen for de undervisnings- og læringstilbud, som fag-, forsknings- og uddannelsesbibliotekerne tilbyder deres brugere
- Forum for Markedsføring arbejder med, hvordan DFFU-bibliotekerne kan styrke og udvikle markedsføringen af vores mange forskellige services, systemer og produkter
- Metaforum (Forum for Metadata og Katalogisering) arbejder med udviklingen, berigelsen og brugen af metadata i forskellige sammenhænge
- NEFUS (Netværk for Forskningsunderstøttende Services) arbejder med forskerservice, formidling af forskning, forskningsregistrering, bibliometri og Open Access.
- Forum for formidling af ophavsret arbejder med at styrke og udbrede kendskabet til ophavsret og ophavsretformidling inden for forsknings-, fag- og uddannelsesbiblioteksområderne
Har du et bud på et paper, du synes falder udenfor de 6 fora, men under overskriften for SUMMIT 2025 – Open? Så tøv ikke med at sende det, for DFFU’s Hovedbestyrelse vil være vært ved oplæg, der går på tværs af foraene.
Konferencesproget er dansk, men oplæg må gerne være på engelsk.
Abstrakt på max 1 side til paper og/eller poster sendes til:
Solveig Sandal Johnsen [email protected] eller Liv Bjerge Laursen [email protected]
Har du spørgsmål er du også meget velkommen til at skrive til Solveig eller Liv.